تجسم خلاق، استاد آرام - Content


اطلاعات مفيد تجسم خلاق


جستجو در سایت تجسم خلاق


جستجو در وب
جستجوی سايت

سابقه و آمار بازدید تجسم خلاق

محبوبیت در گوگل

با زدن دکمه 1 ما را در گوگل محبوب کنید
روان درماني سنتي، موسيقي درماني
 
روان‌شناس و موسيقيداني به نام جان ارتيز[1]، داراي مدرك دكترا از دانشگاه پنسيلوانيا، موسيقيدان و روانشناس متبحر و آگاه و همچنين نويسنده كتاب فلسفه تائوي موسيقي[2] (1997) است. او براي تسريع فرآيند شفابخشي تركيبي از تكنيك‌ها را به كار مي‌برد.
وي مي‌گويد، ”بر خلاف روان درماني سنتي، موسيقي اصلاً به دنبال بررسي علل مشكلات نيست. موسيقي در ارتباط با مسائلي از قبيل چه كسي، چه چيزي، چه زماني، كجا و چطور حرف مي‌زند. با طرح چرايي يك موضوع خاص، بدون اينكه خودتان دست به كاري بزنيد، ذهن شما را به سوي تحليل مسائل سوق مي‌دهد.“
ارتيز در ارتباط با يكي از بيماران سابق خود با نام چاريس لاوله[3] (اسم وي بنا به دلايلي واضح، تغيير داده شده است) صحبت مي‌كند. او مديرفروش و بازاريابي 45 ساله بود كه دچار افسردگي شديد و بي‌خوابي بود. او انرژي زيادي نداشت و نمي‌توانست خوب تمركز كند. علاقه اش را نسبت به خانواده و دوستانش از دست داده بود. به پرخوري روي آورد و ثمره اين كار چيزي جز افسردگي بيشتر نبود. وضعيتش حاد بود. پزشكش او را به يك روانپزشك معرفي كرد. روانپزشك نيز يك سري داروي ضد افسردگي براي او تجويز كرد و همين موضوع باعث شد او طراوت خود را بيش از پيش از دست بدهد. در نتيجه افسردگي و پريشاني وجودش را فرا گرفت. سرانجام جستجويش به نتيجه رسيد و با ارتيز آشنا شد.
ارتيز او را اين گونه راهنمايي كرد: ”سه آواز انتخاب كن كه مثل افسردگي خودت باشد. سه آواز ديگر پيدا كن كه شبيه حالتي باشد كه دوست داري آن را تجربه كني و سه آواز ديگر انتخاب كن كه چيزي بين اين دو باشد.“ چاريس نوار كاستي شامل هر نه آواز تهيه كرد. بيمار با گوش‌ دادن به موسيقي مورد علاقه اش كه در نوار ضبط شده بود سرشار از آرامش مي‌شد.
ارتيز مي‌گويد، ”حتي صرف فكركردن به اين موضوع، خلق و خوي بيمار را بهبود بخشيد.“ چون او همه اين آوازها را در خانه نداشت، به فروشگاه رفت تا آوازهايي را كه نداشت تهيه كند. يعني مي‌خواست كاري را انجام دهد كه مدت‌ها انجام نداده بود. خريد موسيقي و ضبط نوار باعث شد او دوباره احساس كند زندگي خود را تحت كنترل دارد. نوار بعدي نوعي موسيقي بود كه با آن تمرين رقص مي‌كرد. اين عمل دوباره به او تحرك بخشيد. ظرف چند ماه روان‌درماني و صوت درماني، چاريس احساس كرد حالش تا حد زيادي بهتر شده است و ديگر به داروي ضد افسردگي نياز ندارد.
 


[1]- John Ortiz
[2]- The Tao of Music
[3]- Charisse Lavelle

روان درماني سنتي، موسيقي درماني روان درماني سنتي، موسيقي درماني روان درماني سنتي، موسيقي درماني روان درماني سنتي، موسيقي درماني ر

در تاریخ : يكشنبه، 8 شهريور ماه، 1388
نویسنده :
(2548 مشاهده)

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
Content ©
کانال تلگرام مجموعه تجسم خلاق