تجسم خلاق، استاد آرام - Content


اطلاعات مفيد تجسم خلاق


جستجو در سایت تجسم خلاق


جستجو در وب
جستجوی سايت

سابقه و آمار بازدید تجسم خلاق

محبوبیت در گوگل

با زدن دکمه 1 ما را در گوگل محبوب کنید
رهايي ازاعتياد
نظر شما در مورد اعتياد چيست؟
آيا زمانيكه در مورد اعتياد صحبت مي‌شود شما چندشتان مي‌شود يا اينكه به راهكارهاي آن توجه مي‌كنيد؟
برنامه‌هاي زيادي در مورد اعتياد و مواد مخدر ساخته شده است ولي هيچ تحقيقي در مورد اينكه اين برنامه ها چقدر مؤثر هستند نشده است و يا برعكس، اينكه چقدر اين برنامه ها اعتياد را گسترش مي‌دهند.
شايد تعجب كنيد كه چطور ممكن است برنامه اي كه در مورد پيشگيري از اعتياد است خود موجب مي‌شود كه اعتياد افزايش يابد؟
يادتان باشد ما به آنچه توجه مي‌كنيم خود به آن قدرت مي‌دهيم. بعضي مواقع قانونهاي عجيب و غريب، رفتار نامتعارف اجتماعي را بيشتر مي‌كند تا بي‌توجهي به آن. شما فكر مي‌كنيد نصيحت كردن چقدر تأثير دارد؟
مثالي مي‌زنم هركسي كه سيگار مي‌كشد قبل از اينكه سيگار را از پاكت بيرون آورد روي سيگار مي‌خواند سيگار كشيدن موجب بيماريهايي مثل سرطان و ... مي‌شود. چند نفر تاكنون اين پيغام يا اين نصيحت را شنيده‌اند و سيگار نكشيده‌اند. خيلي عجيب است من كه تا كنون كسي را نديده‌ام يا نشنيده‌ام كه با اين پيام كسي سيگار را ترك كرده باشد. در اصول روانشناسي و تلقين مي‌گويند اين نوع پيام بيشتر رفتار نامناسب و بيماري را تقويت مي‌كند، بهتر است هيچگونه پيامي بر روي آن نوشته نشود.
حالا شما به سراغ فيلم برويد، فيلمهايي كه در مورد فقر، بدبختي، مشكلات و اعتياد صحبت مي‌كنند، اما چقدر موجب از بين رفتن اين رفتار مي‌شوند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه هيچ.
خيلي عجيب است تصور كنيد كه چقدر هزينه گذاشته مي شود و هيچ نتيجه اي گرفته نمي‌شود. دوستي آنها شبيه دوستي خاله خرسه است.
من مخالف نيستم در مورد اينكه فيلمي در مورد اعتياد ساخته شود، اين موضوع هم در مورد اعتياد است ولي طريقه ساخته شدن و اينكه چگونه مطالب گفته شود و چه مطالبي گفته شود هم خيلي مهم است.
روزي به يك مركزي كه خودش را متولي پيشگيري از اعتياد معرفي مي‌كرد مراجعه كردم. آنها طرحهايي را كه در مورد اعتياد بود مورد بررسي قرار مي‌دادند و براي آن بودجه در نظر مي‌گرفتند. طرحي دادم در مورد اينكه چگونه از اعتياد پيشگيري كنيم. اين طرح بر روي گروهي انجام گرفت و نتايج بسيار عالي بوجود آمد.
طرحي شبيه به اين در آمريكا بر روي 1862نفر كه به مواد مختلف اعتياد داشتند انجام شد.
تقريباّ همه آزمايش شدگان كه به مواد مختلف اعتياد داشتند گزارش دادند به ندرت ديگر از اين مواد استفاده مي‌كنند.
طي تحقيقي ديگر در آمريكا60% از كليه زندانيان پس از گذراندن دوره زندان يا عفو، دوباره به زندان بر مي‌گردند. هزينه اين امر براي جامعه از نظر مالي سرسام آور است.
با انجام مرتب مدي‌تيشن ميزان بازگشت مجدد زندانيها به شدت كاهش يافته است. اين براي كسانيكه واقعاّ به دنبال سلامت اجتماع هستند قابل توجه است. با تنبيه كردن نتيجه اي گرفته نمي‌شود. بايد از روشهاي مطمئن استفاده كرد تا بيماري اعتياد از بين برود. به جاي اينكه هزينه بگذاريم، از آن هزينه ها درست استفاده كنيم. تحقيقات نشان مي‌دهد كه كسانيكه بيشتر فيلمهايي در مورد اعتياد مي‌بينند خودشان يا اطرافيانشان بيشتر به سمت اعتياد كشيده مي‌شوند. كسانيكه به فيلمهايي با موضوعات جرم و خيانت علاقه نشان مي‌دهند، احتمال اينکه خودشان يا نزديکانشان مبتلا شوند بيشتر خواهد بود. ذهن انسان اين قدرت را دارد که به آنچه فکر مي‌کند، همان را ايجاد کند. تصور کنيد خانواده اي فيلمي را در مورد اعتيادمي ببينند و فرزندي دارند. مرتب به خودشان مي‌گويند نکند فرزند ما مبتلا شود. خوب اينگونه دارند فرزندشان را مبتلا مي‌کنند. اگر شما علاقه اي نداريد فرزندتان مبتلا شود، به يک فيلم يا چيز ديگر نگاه کنيد. شما الان به يک فيل سفيد رنگ با پاهاي بزرگ، گوش بزرگ و خرطوم بزرگ فکر نکنيد. بله فکر نکنيد. چه چيزي در ذهن شما ايجاد مي‌شود. يک فيل بزرگ سفيد رنگ با پاهاي بزرگ، خرطوم بزرگ . چرا؟ چون مغز انسان نمي‌تواند به هيچ چيز فکر کند. بايد آن را در ذهن ايجاد کند. زمانيکه در ذهن ايجاد شد، انرژي مي‌يابد تا در جهان واقعي تجلي پيدا کند. پس بيش از نيمي از مشکلات و گرفتاريهايي که ممکن است اطرافمان باشد، ساخته و پرداخته ذهن خودمان است. ما آن را ساخته ايم و شايد شما که فرزندتان معتاد است يا به کار خلاف روي آورده است، ناراحت شويد. بله، ايرادي ندارد بايد ناراحت شويد چون شما در بوجود آوردن اعتياد و مشکلات او تأثير داشتيد البته او هم نسبت به اتفاقاتي که افتاده مسئول است و مسئوليت آن بيشتر استٰ اما نگران نباشيد راه حل وجود دارد. خيلي ساده است برعکس آنچه تاکنون انجام مي‌داديد9 انجام دهيد. اگر نصيحت مي‌کرديد ديگر نصيحت نکنيد! به چيزهاي خوب فکر کنيد طوري رفتار کنيد که انگار هيچ مشکلي وجود ندارد و مرتبا در ذهنتان به خودتان بگوئيد خدايا شکر که هر روز بهتر از ديروز مي‌شود. اگر مشکل کوچکي به وجود آمد ايرادي ندارد. خودتان را نگران نکنيدٰ نيت خير شما قدرتي ايجاد مي‌کند که مي تواند کوهها را مي‌توان از جا بکند. اعتماد کنيد، به نيروي درونتان اعتماد کنيد. به خدايي که اين نيرو را در درون شما قرار داده و خيرخواه شماستٰ اعتماد کنيد. طوري رفتار کنيد که جز سلامتي و خوشبختي چيز ديگري وجود ندارد. اگر کسي از شما مي‌پرسد حالتان چطور است بلافاصله بگوئيد خوبم بسيار خوب.
کسي شما را جز خودتان چشم نمي‌زند. نگوئيد اي بد نيستم!ٰ بد نيستم يعني بدم هستم!!
چرا بد هستيد بدترين اتفاقي که ممکن است بيفتد چيست؟ پس تا هنوز نيفتاده خدا را شکر کنيد.
خداوند هر کاري را انجام دهد جاي شکرش را باقي خواهد گذاشت.
 شکر نعمت نعمتت افزون کند                  کفر نعمت از کفت بيرون کند
تصميم بگيريد که شما مدير ذهنتان باشيد. هنگام دعا کردن احساس عجز و ناتواني نکنيد. خداوند از افراد عليل و ناتوان خوشش نمي‌آيد چون اصلا چنين فردي وجود ندارد. خداوند مي‌گويد من شما را همانند خودم مقتدر و قوي خلق کرده ام چرا احساس ناتواني مي‌کني به يادم باش. يادتان باشد شما در هر کجا که باشيد در هر شرايطي که باشيد در هر سني که باشيد در آغوش خداوند قرار داريد. جايي بهتر از اينجا وجود ندارد.
راه بر طرف کردن اعتياد صحبت کردن در مورد اعتياد نيست. اينکه چند درصد از افراد جامعه ما معتاد هستند يا اينکه چند نوع ماده مخدر وجود دارد يا اينکه اين مواد مخدر چه آسيبي به بدن وارد مي‌کنند. چون اين ها همه پند و اندرز هستند و پند و اندرز هيچگونه تاثيري در تربيت و تغيير رفتار ندارد. البته نه اينکه پند و اندرز تأثيري ندارد و بي ارزش است بلکه اين نوع پند دادن مؤثر واقع نمي‌شود. همانند اين است که شما مي‌خواهيد از منزلتان خارج شويد و به بچه‌تان مي‌گوييد که من بيرون مي‌روم شما به تلفن و اجاق گاز دست نزن . کودک تنها کاري که انجام مي‌دهد همين‌ها است چون شما به يادش انداختيد. او با خودش مي‌گويد خوب يادم انداخت که تلفن و يا اجاق گاز وجود دارد و آن موقع وسوسه مي‌شود که به آن دست بزند. بهتر نبود آن مادر نگراني‌اش را مخفي نگه مي‌داشت و به ياد کودکش نمي‌انداخت و به او پند نمي‌داد که به اجاق و يا تلفن دست نزند.
در تحقيقي که بر روي افراد معتاد انجام شدهٰ از آنها خواستند که تکنيکهاي مدي تيشن دو قلب را انجام دهند پس از 24 جلسه مراقبه نتايج تحقيقات بسيار چشمگير بود. در اين مدت هيچ چيزي در مورد اينکه سيگار ضرر دارد و بايد آنرا ترک کنند صحبت نشده بلکه از آنها خواسته شد که مدي تيشن را مرتب و درست انجام دهند. تقريبا مصرف سيگار به کمتر از نصف کاهش يافت. حالا اگر بيابيم در فيلمي يک فرد سيگاري بدبخت را نشان بدهيم و يا اينکه بگوئيم سيگار مادر تمام اعتياد هاست خوب فرد سيگاري مي‌گويد من که آلوده شدم پس حالا نوبت ترياک و يا چيز ديگري است. اگر فرد سيگاري را مي‌بينيد و ياد فرزندتان مي‌افتيد. خوب احتمال اينکه فرزندتان اينگونه شود وجود دارد و يا برعکس اگر فرد سالمي را مي‌بينيد ورزشکار است و به ياد فرزندتان مي‌افتيد شما کمک مي‌کنيد تا او هم قوي سالم و ورزشکار شود. نيت شما قابل ستايش و درست است ولي روشي را که به کار مي‌بنديد صحيح نيست و به نتايج دلخواه نمي‌رسيد. شما به چيزي تمرکز مي‌کنيد که دوست نداريد به آن برسيد.
در تحقيقي مشابه از افراد خواسته شد که مدي تيشن دو قلب را انجام دهند و پس از 24 جلسه مجددا مصرف آنها را اندازه گيري کردند مصرف آنها به طور متوسط 70٪ کاهش يافته بود.
البته مراکز ترک اعتياد مراکز بسيار مفيدي هستند ولي صرف اينکه مواد مخدر را از او بگيريد ولي او در درون اشتياق زيادي براي براي مصرف مجدد مواد داشته باشد کار عاقلانه و مؤثري نخواهد بود. لازم است در کنار ترک فيزيکي،ٰ ترک ذهني رواني هم انجام شود. لازم است اينها به يک خودشناسي عميق و خداشناسي برسند تا بفهمند بجز اعتياد راهي هم وجود دارد که بتوانند لذت ببرند.
حالا به نظر شما بايد همچنان در مورد اعتياد صحبت کنيم يا اينکه در مورد توانائيهاي خلقت آدمي نيز صحبت کنيم . در مورد فردي صحبت کنيم که به دليل اعتياد دچار ضعف و ناتواني شده است و خودش را انساني بدبخت و مفلوک مي داند يا اينکه موجودي با توان و قدرت بسيار است.
روزي عيسي در کشتي خواب بود. توفان شد، همه دچار ترس و واهمه شدند. عيسي را بيدار کردند عيسي رو به دريا و موجها کرد و گفت آرام باشيد. بلافاصله دريا آرام شد. رو به همراهان کرد و فرمود: اگر به اندازه يک دانه گياه خردل ايمان داشته باشيدٰ مي‌توانيد کوه را جابجا کنيد. بله ايمان . ايمان داشته باشيد.
او نگفت به چه چيزي ايمان داشته باشيد. به قوانين جهانٰ به خداوند که ما را مفلوک بي ارزش و بدون هدف نيافريده. به اينکه خداوند ما را براي بدبختيٰ خشم و کينه و خونريزي خلق نکرده است. به اين ايمان داشته باشيد که ما مخلوق خداوند هستيم. خداوند ما را خلق کرده است. شما اگر امير‌زاده‌اي را ببينيد متوجه مي‌شويد که آنها با اعتماد به نفس و غرور قدم مي‌زنند. و مي‌خواهم بگويم که شما هم بايد با غرور قدم بزنيد زيرا اگر پدر و حامي آنها امير است پدر و خالق ما خداوند مقتدر است او ما را حمايت مي‌کند و حمايت او براي ما بس است. به خدا توکل کن کفايتت مي‌کند.
بايد به آنها بگوئيم که چه چيزي هستند و به آنها کمک کنيم که آنرا تجربه کنند. همانگونه که در فصل اعتماد به نفس صحبت شده اعتماد به نفس و باورها در اثر پند و افکار انديشمندانه به وجود نمي‌آيد بلکه به دنبال تجربه ايجاد مي‌شوند. پس به جاي پند دادن به آنها کمک کنيد تا تجربه کنند و اگر مي‌خواهيد واقعا به آنها کمک کنيد آنها را دوست داشته باشيد. فقط همين. اگر نمي‌توانيد کاري براي آنها بکنيد فقط آنها را دوست داشته باشيد نه اينکه بگوئيد اگر دست از کارهايش بردارد او را دوست داريد، نه.
بگوئيد من تو را دوست دارم. دوست داشتن پراناي بسيار قدرتمندي را به سمت ديگران مي‌فرستد و به آنها کمک مي‌شود که از اين انرژي در جهت هدفهايشان استفاده کنند.
البته با روشهاي روانشناسي مثل شناخت درماني، هيپنوتراپي، تکنيکهاي مدي تيشن و گروهاي NA قادر هستند که به اين افراد کمک کنند تا مشکلات آنها برطرف گردد. اعتياد يک دور کاذب است يک چرخه كاذب که وقتي وارد آن شده اند براي خارج شدن از آن نياز به کمک مي‌باشد. يا اينکه فرد بايد اراده اي قوي داشته باشد تا بتواند خود را از اين وضعيت خلاص کند.
حال به سراغ خود اين عزيزان برويم. ببينيم خودشان چگونه مي‌توانند به خودشان کمک کنند.
پذيرش خود و دوست داشتن خود روش نيرومند و مؤثري است. بايد خودتان را تائيد کنيد. بايد خودتان را دوست داشته باشيد بايد به توانائيهايي که داريد توجه کنيد. ليستي از توانائيهاي خود تهيه کنيد و بنويسيد که چه کارهايي مي‌توانيد بکنيد. اين فقط براي افراد معتاد نيست هرکسي که بخواهد از چرخه اعتيادها يا رفتارهاي نامناسب رهايي يابد و فکر مي‌کند در تنگنا قرار گرفته است،ٰ مؤثر مي‌باشد. شما هم مي‌توانيد ليستي از توانائيهاي خود بنويسيد و اطرافيان هم با تمرکز بر روي اين توانائيها مي‌توانند نشان دهند که چه موجود قدرتمند و دوست داشتني هستند. خودتان را سالم و بدون مواد در نظر بگيريد و تجسم کنيد. بخواهيد که فقط اين‌بار مواد مخدر استفاده نکنيد براي تمام عمرتان تصميم نگيريد. بخواهيد که فقط اين نوبت از مواد مخدر را استفاده نمي‌کنيد و اين رفتار نامناسب را انجام ندهيد. و هر بار مي‌توانيد اين تصميم را بگيريد.
دانه هايي در خودتان بكاريد. بگذاريد اين دانه ها رشد كنند. نگران چگونه رشد كردن آنها نباشيد. بذرها را بكاريد آنها خودشان به ثمر خواهند نشست. پس بيائيد جديد بينديشيم. بيائيد مؤثر بيانديشيم و حالا كه مي‌خواهيم به خودمان و يا ديگران كمك كنيم، خواسته ها و تلاشهايمان را با تصوير ذهني و باورهايي كه داريم هماهنگ مي‌كنيم. اينگونه مي‌توانيم به خودمان و ديگران كمك كنيم. آرامش داشته باشيد و آرام باشيد. احساسي نشويد. بگذاريد عقل در همه جا حرف اول را بزند. كسي كه احساسي است نمي‌تواند كمك زيادي به ديگران كمك كند. حتي اگر خيلي دلسوز باشيد و كسي كه منطقي باشد تنها با كمي تلاش و تصميم مؤثر واقع مي‌شود. پس اگر خواستيد ولي آرامش نداريد، بهتر است كاري انجام ندهيد. اگر خواستيد براي افراد معتاد كاري انجام دهيد و زمانيكه يكي از آنها رامي‌بينيد سرتان را به طرف ديگر مي‌كنيد. تا آنها ديده نشوند و آنها را دوست نداريد، بهتر است كاري را انجام ندهيد. چون در اين صورت فقط انرژي و نيرويتان را تلف كرده ايد. بنابراين مي‌گويم آرام باشيد و بدانيد كه خداوند نسبت به تمام كارهاي ما و ديگران ناظر است و نيازي به قضاوت كردن ما در مورد خودمان و ديگران ندارد. در مورد ديگران قضاوت نكنيد شايد آن كس كه ما او را بد مي‌دانيم اينگونه نباشد.
دانه بكاريم و مرتبا به خودمان بگوئيم در درونم همه چيز زيباست، در درونم همه چيز عالي است. من دانه هاي شادي مي كارم. لبخند بزنيد. من دانه هاي اميد و اعتماد به نفس مي كارم . نفس عميق بكشيد.              
در جهانم همه چيز نيكوست.
مرتباً تمرين كنيد و منتظر اعجاز باشيد. معجزه ها اتفاق خواهند افتاد فقط كافي است كه بدانيم ما آفريده خداوند هستيم و او ما را حامي خواهد بود.

رهايي ازاعتياد

در تاریخ : دوشنبه، 2 شهريور ماه، 1388
نویسنده :
(5059 مشاهده)

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
Content ©
کانال تلگرام مجموعه تجسم خلاق