تجسم خلاق، استاد آرام - Content


اطلاعات مفيد تجسم خلاق


جستجو در سایت تجسم خلاق


جستجو در وب
جستجوی سايت

سابقه و آمار بازدید تجسم خلاق

محبوبیت در گوگل

با زدن دکمه 1 ما را در گوگل محبوب کنید


گشنيزنام گياه:گشنيزنام علمي گشنيز :Coriandrum sativumنام‌هاي ديگر گشنيز  :جعفري چيني (برگ)، جعفري مکزيکي، سيلانترو (برگ)، دهانياکا (نام سانسکريت)، دهانيا (نام هندي)خانواده:چتريانبخش‌هاي مورد استفاده گشنيز  :دانه. برگ. دانه اين گياه در پخت و پز استفاده مي‌شود.ويژگي‌های گشنيز  :دگرگون‌ساز، ضد باکتري، ضد قارچ، ضد تشنج، اشتهاآور، محرك غريزه جنسي، معطر، ضد نفخ، عرق‌آور، ادرارآور، آرام‌بخش پي، خنك کننده، محرک، تقويت ‌كننده معده.

كاربرد داخلي گشنيز :باد شکم، قولنج، گرفتگي عضلات، آماس مثانه، اسهال، اسهال خوني، تب، نفخ شکم، کلسترول بالا، سوء هاضمه، سرخک، ميگرن

نحوه کاربرد داخلي گشنيز :چاي، تنتور، کپسول

گشنيز را به گياهان ضد يبوست اضافه مي‌كنند تا اثر قولنج‌آور آن‌ها را از بين ببرند. همچنين براي پايين آوردن کلسترول نيز مفيد است.

كاربرد موضعي گشنيز :ورم ملتحمه، گرفتگي عضلات، درد مفاصل، بد خلقي، درد اعصاب، روماتيسم، برفک، دندان‌درد

نحوه کاربرد موضعي گشنيز :براي درمان گرفتگي عضلات، درد اعصاب و روماتيسم، از آن به عنوان روغن ماساژ يا محلول شستشو استفاده کنيد. براي روماتيسم و مفاصل دردناک همچنين مرهم و کمپرس خوبي است. براي درمان برفک آن را غرغره کنيد. براي درمان دندان‌درد، دهانتان را با آن بشوييد. شستشوي چشم‌ها با آن باعث بهبود ورم ملتحمه مي‌شود. براي رفع بدخلقي، از روغن اساسي اين گياه به جاي عطر استفاده کنيد. همچنين از روغن گشنيز مي‌توانيد به جاي صابون، بوگير و خميردندان استفاده کنيد.

كاربرد در آشپزي:دانه‌هاي اين گياه را قبل از ساييدن سرخ کنيد تا طعم آن بهتر شود. عبارت «آ لا گرگ» (A La Greque) به غذاهاي ادويه زده شده با اين گياه اشاره دارد. گشنيز  همراه با لوبيا و باقالا، غذاهاي تهيه شده از گوشت و همچنين در آشپزي آمريکاي لاتين، هند، اتيوپي و آسيايي به کار مي‌رود. در غذاهاي تهيه شده از سيب و کلوچه از آن استفاده مي‌شود. در تهيه عرق جو سياه، چارتروز و بنديکتين از جعفري نيز استفاده شده است. برگ‌هاي سيلانترو به عنوان چاشني خام در آشپزي آسيا و شمال آفريقا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ريشه گشنيز  را مي‌توان همانند سبزيجات طبخ کرد.

طبع گشنيز :تند، خنثي، خنک

ترکيبات شيميايي گشنيز :روغن اساسي (حاوي بورنئول، کورياندرول، ترپينين، کافور)، تانين‌ها، فلاونوئيدها، کومارين‌ها.

نکات لازم هنگام مصرف:مصرف بي‌رويه گشنيز  ممكن است اثر تخدير کننده داشته باشد.

توضيحات:دانه گشنيز  تند و خنثي است، در حالي که برگ آن خنک است. معادل لاتين گشنيز (Coriander) از کلمه يوناني کوريس، به معني «ساس» گرفته شده است. اين نام به بوي عجيب گشنيز اشاره دارد که هنگام فشردن برگ‌هاي آن به مشام مي‌رسد. اين گياه جزء ابتدايي‌ترين چاشني‌هاي كشت شده در جهان است. دانه‌هاي آن در مقبره پادشاه تات (Tut) پيدا شد و اين موضوع در اپرس پاپيروس (Epers Papayrus) ذکر شده است. مي‌گويند جعفري يکي از گياهان تلخ در سنت پاسور (Passover) است. در قرون وسطي از گشنيز  در تهيه شربت عشق استفاده مي‌شد. در «شب‌هاي عربي» از جعفري به عنوان محرك نيروهاي جنسي ياد شده است.

دانه‌هاي اين گياه با زيره سبز و سرکه مخلوط شده و براي نگه‌داري گوشت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در طول جنگ جهاني دوم، روي دانه‌هاي گشنيز را با شکر مي‌پوشاندند و به عنوان آب‌نبات مي‌فروختند. زماني از واگن‌هاي مخصوص کارناوال‌هاي شادي به بيرون پرت مي‌شدند، ولي بعدها اين کار اسراف کاري قلمداد و به جاي آن از گلوله‌هاي کاغذي کوچک استفاده شد. به همين خاطر براي ناميدن گشنيز از عبارت کاغذ رنگي استفاده شده است.

وقتي دانه‌هاي گشنيز کشت شوند، گياه پختني خيلي خوبي به نام سيلانترو به بار مي‌آورند.

دگرگون‌ساز، ضد باکتری، ضد قارچ، ضد تشنج، اشتهاآور، محرک غریزه جنسی، معطر، ضد نفخ، عرق‌آور، ادرارآور، آرام‌بخش پی، ، گشنيز ، خنک کننده، محرک، تقویت ‌کننده معده ، باد شکم، قولنج، گرفتگی عضلات، آماس مثانه، اسهال، اسهال خونی، تب، نفخ شکم، کلسترول بالا، سوء هاضمه، سرخک، میگرن ، ورم ملتحمه، گرفتگی عضلات، درد مفاصل، بد خلقی، درد اعصاب، روماتیسم، برفک، دندان‌درد ، گشنيز ، روغن اساسی (حاوی بورنئول، کوریاندرول، ترپینین، کافور)، تانین‌ها، فلاونوئیدها، کومارین‌ها

در تاریخ : چهارشنبه، 26 مهر ماه، 1391
نویسنده : aram
(2207 مشاهده)

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
Content ©
کانال تلگرام مجموعه تجسم خلاق